W sobotę i niedzielę 12 i 13 stycznia młodzież z klas VIII szkół podstawowych i III gimnazjum uczestniczyli dniu formacyjnym. W sobotę miało miejsce spotkanie oparte o tekst zaczerpnięty z Ewangelii św. Jana „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”. Młodzież Prowadzona przez ks. Daniela Trojnara archidiecezji przemyskiej i animowana przez młodzież z grupy ewangelizacyjnej uczestniczyła w zajęciach w oparciu od zabawy ewangelizacyjne, pracę w grupach oraz rozważanie Słowa Bożego. Po zakończeniu I części i przerwie obiadowej rozpoczęła się część pokutna. Nabożeństwo z wystawieniem Najśw. Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty stały się przygotowaniem do Drugiego dnia. W niedzielę centrum całego „dnia skupienia” stanowiła niedzielna Eucharystia. W homilii ks. Daniel przypomniał znaczenie znaku krzyża, który rodzice włożyli na pierś swoich dzieci. Ten najpiękniejszy prezent jest bardzo wymagający i stawia przed kandydatami zadanie bycia świadkiem Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. W chwili wręczenia krzyży dzieci wyraziły wdzięczność za dar życia i wychowania.

W czasie rozważań wybrzmiała prawda o tym, że Bóg daje człowiekowi w Kościele najwspanialsze dary, i nigdzie indziej człowiek nie może doświadczyć nic tak wspaniałego jak we wspólnocie Kościoła. Niech ta prawda dzięki Duchowi Świętemu, którego młodzież już 2 marca otrzyma z rąk Ks. Bpa Jana Wątroby stanie się dla każdego z Nich najwspanialszą nowiną kształtującą codzienne życie.