AKTUALNOŚCI GMINNEGO DZIENNEGO DOMU POMOCY W OSOBNICY

Ludzie mówią- „czas to pieniądz”.

Ja mówię inaczej - „czas to miłość”

Pieniądz jest znikomy,

a miłość trwa wiecznie.

 Kard. Stefan Wyszyński

            Witamy w Nowym 2022 roku, niech wiecznie trwająca miłość zagości na stałe w naszych sercach i umysłach, niech każdy człowiek będzie dla drugiego człowieka przyjacielem, niech ten rok będzie z Bożą pomocą szczęśliwy dla każdego.

            Rozpoczynamy piąty rok funkcjonowania Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy, a tak nie dawno się wszystko zaczynaliśmy.

            W ubiegłym roku pożegnaliśmy trzech uczestników – Jana Adalika, Stanisława Kośka i Stanisława Lazara.

            Mamy komplet 30 osób, które regularnie korzystają z dobrodziejstw naszego Domu, a troje oczekuje na wolne miejsce. Zrealizowaliśmy większość zaplanowanych działań, nie wszystkie, bo ograniczenia zdrowotne Uczestników i pandemia miały bezpośredni wpływ na wykonanie zadań.  Dbamy o naszych Seniorów, by każdy czuł się potrzebny, dowartościowany i zaopiekowany. 

            Cały grudzień upłynął przy intensywnej pracy, najpierw przy przygotowywaniu prezentów mikołajkowych. Każda z pań otrzymała od św. Mikołaja rękawiczki, słodkości i owoce, a panów Mikołaj obdarował ciepłymi szalikami. Każdy cieszy się z niespodzianek i wizyta św. Mikołaja była także zaskoczeniem dla Seniorów, tym bardziej, że od rana w drzwiach wszyscy byli witani przez „aniołki” w białych szatach ze skrzydłami.

            Zaraz po mikołajkach rozpoczął się okres wykonywania stroików świątecznych, a potem dekorowanie choinki i całego Domu. Nastrój świąteczny zagościł na całego. Korzenny zapach upieczonych świątecznych pierniczków pomieszany z aromatem gałązek jodłowych i świerkowych było czuć w każdym zakątku. Pewnie dlatego wszyscy seniorzy tak chętnie przebywali razem w oczekiwaniu na najważniejsze wydarzenie świąteczne w naszym Domu czyli obiad wigilijny.

            Wigilia to taki dzień w roku, kiedy wszyscy starają się być dla siebie mili, uprzejmi, serdeczni, bo stare porzekadło mówi, że „jaka wigilia taki cały rok”. Każdy w myślach sprawdza czy oddał wszystkie pożyczone drobiazgi w tym pieniądze, bo jeśli nie – to w nowym roku ciągle będzie miał długi.

            Obiad wigilijny poprzedzony modlitwą prowadzoną przez ks. Czesława i naszego proboszcza ks. Krzysztofa, życzeniami dla wszystkich i od wszystkich, był wielką uroczystością. W radości z tego, że Pan Jezus znów przychodzi na świat by zbawić ludzki ród, a my jesteśmy jak co roku świadkami tego wydarzenia i że dane nam jest spotykać się w tak dużej grupie, że czujemy się nawzajem sobie potrzebni, upłynął ten piękny wigilijny dzień i każdy wrócił do swego domu by cieszyć się wigilią z rodziną i najbliższymi.

            Po świętach wypoczęci i stęsknieni wszyscy wrócili, bo jak mówią: tu w Domu jest najweselej i warto tu być.

            Sylwester tego roku był radosny i huczny. Tematem przewodnim był „Konkurs skoków narciarskich”. Zmagania zawodników były oceniane przez znakomite jury, a dyplomy okolicznościowe otrzymali wszyscy czterej zawodnicy, a potem tańce..., bo tego dnia obchodziliśmy także imieniny Mieczysława.

            W święto Trzech Króli w naszym Domu został wystawiony program słowno-muzyczny z udziałem Seniorów. Tak uczciliśmy święto Objawienia Pańskiego.

            W tym miesiącu odbyły się warsztaty z zakresu makramy, które poprowadziła pani Aleksandra Sobala- Wilk.  Panie nauczyły się splotów sznurka i zrobiły piękne torebki. To czego się nauczyły mogą wykorzystać i nauczyć swoje wnuczki w domu.

            Wielkimi krokami zbliżało się najważniejsze styczniowe święto Seniorów – Dzień Babci i Dziadka. Świętowanie rozpoczęliśmy już 18 stycznia, a zaproszony do Seniorów pan Bartosz Chudzicki dał występ z pokazami iluzji i gadającej papugi, angażując Uczestników do zabawy.

            Dwa dni później nasi państwo zostali zaangażowani w prace artystyczne w ramach warsztatów malarskich.

            Nadszedł dzień Babci i Dziadka, który przyniósł wiele niespodzianek dla Seniorów. W specjalnie przystrojonej sali, Babcie i Dziadkowie otrzymali okolicznościowe życzenia od pracowników, każdy otrzymał kalendarz na 2022 rok z własnymi zdjęciami pochodzącymi z różnych imprez ubiegłego roku i z tego prezentu wszyscy byli bardzo zadowoleni. Ponadto każdemu z obecnych zostało wykonane zdjęcie w scenerii w stylu retro.

            Kończy się styczeń, który był dla nas trudnym miesiącem. Wielu Seniorów, pokaszliwało, borykało się z katarem i chociaż zwracałyśmy uwagę by osoby przeziębione pozostały w domach, większość przychodziła codziennie. Skończyło się to zachorowaniami i co prawda krótką ale kwarantanną.

            Nadchodzący luty na pewno okaże się bardziej łaskawy, wierzymy, że fala zachorowań przeminie i wszyscy ludzie się zaszczepią by nie narażać siebie, swoich bliskich i tych, z którymi się codziennie spotykają.

Lucyna Michnal

           

           

Lucyna Michnal