AKTUALNOŚCI GMINNEGO DZIENNEGO DOMU POMOCY

Ważniejsze jest bycie ludzkim,

a nie ważnym.

Will Rogers

            Nie jesteśmy w stanie codziennie nie myśleć, nie mówić i nie modlić się w intencji zakończenia wojny na Ukrainie. Od rana w grupkach zarówno panowie jak i panie dyskutują na tematy polityczne, obronne i zastanawiają się jak dalej będzie. Wielu z Uczestników pamięta drugą wojnę światową, ze smutkiem wracają do wspomnień, dodają, że tamta wojna była inna. Żołnierze walczyli na frontach, a teraz agresor bombarduje wszystkie obiekty cywilne - szpitale, szkoły  sierocińce i kościoły. Nie potrafimy sobie wyobrazić rozmiaru cierpień ludności Ukrainy, gdy z dnia na dzień człowiek jest pozbawiony podstaw egzystencji. Każdy z nas bez względu na wiek, zasobność portfela, wykształcenie chciałby w jakiś sposób pomóc potrzebującym.

             A codzienne życie toczy się dalej...

            Marzec rozpoczął się dla nas zakończeniem okresu karnawałowego. Panie upiekły bułeczki drożdżowe i kokoski, nie muszę mówić, że wyjątkowe. Zabawa w gronie Seniorów zawsze wywołuje uśmiech na ich buziach. Taniec, w którym w rytm muzyki wędrowaliśmy po wielu krajach świata był wspaniałym odświeżeniem wiedzy geograficznej i zwyczajów tych krajów.

            Środa Popielcowa to dzień gdy rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Prawie wszyscy Seniorzy uczestniczyli w mszy świętej, a kilka osób, które nie mogły podejść do kościoła przeżywały spotkanie z Bogiem w świetlicy oglądając na żywo transmisję mszy św. na ekranie telewizora.

            Każdy piątek w czasie Wielkiego Postu, jest dniem gdy w naszym Domu jest odprawiana Droga Krzyżowa. Na każdy tydzień przygotowywane są inne rozważania drogi krzyżowej. Specjalny wystrój świetlicy, osoby podejmujące się niesienia krzyża w czasie nabożeństwa, rozważania Męki Chrystusowej, podkład muzyczny i pieśni wielkopostne stwarzają nastrój powagi, uniesienia, wzruszenia.

            Nadszedł ósmy marca, Dzień Kobiet. To panowie postarali się o życzenia i prezenty dla pań. Ten dzień jest zawsze miły dla wszystkich kobiet, a dwa dni później obchodziliśmy Dzień Mężczyzn i wówczas na odwrót panie obdarowały naszych panów prezentami i składały im życzenia. To takie ujmujące.

            Czas biegnie szybko, trzeba było przygotować Marzannę, bo dwudziestego pierwszego marca co roku żegnamy zimę i witamy wiosnę. Może to i trochę dziecinne, ale radosne i naszym Nestorom sprawia frajdę. Jest dużo śmiechu, zabawy, a nam o to właśnie chodzi. Najlepszym dowodem, że warto przygotować takie wydarzenie są opinie osób i dzieci, które oglądają zdjęcia z naszych zabaw i mówią, że w Dziennym Domu w Osobnicy jest weselej niż w szkole i przedszkolu.

            Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Gogoszem odbyło się w środę 23 marca. Piotr zabrał nas w podróż do Jordanii i Jerozolimy. Warto zobaczyć tamtejszą rzeczywistość i posłuchać co mówi człowiek, który był na miejscu. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu zadając wiele pytań i dzieląc się własnymi spostrzeżeniami.

            Nadeszła wiosna, a wraz z wiosną rozpoczęły się porządki wokół domu. Nasi Państwo chętnie włączają się w miarę swoich możliwości do prac porządkowych. Nie oczekujemy od Seniorów, żeby grabili trawę, czy wybierali suche liście z rabatki ale żeby wyszli z budynku, dostrzegli co trzeba zrobić, pokazali palcem gdzie leżą śmieci. W doniczkach obok ozdobnych drzewek, panie zasadziły bratki i już jest piękniej.