AKTUALNOŚCI GMINNEGO DZIENNEGO DOMU POMOCY

 

Wykonuj swoją pracę z całego serca,

a odniesiesz sukces.

Konkurencja jest mała.

                                                     Elbert Green Hubbaro

 

 

            Czyją pracę ludzie najbardziej cenią? Oczywiście swoją. I jak tu stworzyć dobry, współpracujący zespół? Okazuje się, że biorąc pod uwagę różnorodność charakterów, doświadczenia, umiejętności, to osoby pozornie nie pasujące do siebie potrafią stworzyć zgrany zespół.

            Przez różnorodność rozumiemy wszystko to, co w danej osobie unikalne i co czyni ją tym, kim jest – nie wyłączając sposobu myślenia, jej etykę pracy, pochodzenie, doświadczenia, wygląd i samoidentyfikację.

            Przez otwartość rozumiemy proces tworzenia kultury organizacyjnej i środowiska pracy, które charakteryzują się wolnością od uprzedzeń, szacunkiem i akceptacją dla wszystkich. W ramach kultury pracy naszego Domu, każdy pracownik może rozwijać swoje unikalne zdolności, czuć się w pełni akceptowany i czuć się wartościowym członkiem zespołu. Wszyscy pracownicy mają motywację do rozwijania swoich niepowtarzalnych talentów, by  działać dla wspólnego dobra. Dzięki temu możemy współtworzyć i wzmacniać naszą otwartą, zdrową wspólnotę. By osiągnąć taki cel:

  • należy szanować cudze zdanie,
  • uznać czyjś punkt widzenia,
  • wsłuchiwać się w głos drugiego,
  • tworzyć środowisko pracy, w którym świeże pomysły są akceptowane i przekładają się na ich realizację.

Co jest moim zdaniem najważniejsze zbudowaniu dobrej atmosfery w Domu Pomocy?

            Staranie, aby pracownicy i uczestnicy byli dla siebie po prostu mili. Pomaganie sobie nawzajem i dbanie o siebie. Jednego dnia ja mogę być w potrzebie, drugiego dnia ktoś drugi. Jednego dnia Ty możesz mieć gorszy dzień, innego ja. Taka zwykła ludzka solidarność i serdeczność!

            Jeżeli wspólnota ludzi potrafi taką atmosferę stworzyć, może być pewna sukcesu. Uważam, że w naszym Domu pracuje taka ekipa, która jest w stanie pokonać wszelkie trudności, bo umie  wspierać się nawzajem, bo pracuje z sercem na dłoni.

            Nie ma sytuacji, z której by nie było wyjścia. Dzięki różnorodności pomysłów, każdy dzień w naszym Domu jest inny, ciekawszy. Jeżeli jest ładna pogoda zapewniamy wyjście na spacer, kurs nordic walking (po raz kolejny dla nowych uczestników). Jeśli pogoda jest nieodpowiednia do spacerów, praca w terapii zajęciowej pochłania czas zarówno pań jak i panów.

            W czwartek przed głównymi obchodami wrześniowego odpustu w Bazylice Matki Bożej z la Salette w Dębowcu, Nestorzy naszego Domu, wszyscy, jak jeden mąż, pojechali, by czynnie uczestniczyć we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. bp. Krzysztof Chudzio. Uroczysta Eucharystia trwała ponad godzinę, ale Seniorzy pozostali na dłużej, bo z przyjemnością obejrzeli i wysłuchali występu zespołu ludowego „ KAŚKA”z Cieklina. Uczestnicy tych uroczystości zostali poczęstowani bułeczkami  i ciepłą herbatą.

            A w Domu, jak zwykle, jest wesoło, obecność 100 procentowa, gwar i śmiech dochodzą z każdego kącika. Jeśli ma ktoś problem staramy się współczuć i wesprzeć, gdy ktoś się cieszy, cieszymy się razem z nim, tak jak w dobrej rodzinie. Obchodziliśmy w tym miesiącu 80 urodziny Pani Helenki i Władysława, oraz imieniny Pani Michalinki.

            W ostatnią niedzielę września uczestniczyliśmy w MARSZOBIEGU 2021 w Dobrucowej. To cykliczne wydarzenie sportowo-kulturalne, organizowane jest ku pamięci osób pomordowanych w obozie hitlerowskim  podczas II wojny światowej w Szebniach.. Co roku składane są pod pomnikiem kwiaty, palone znicze, a potem marszobieg z kijkami nordic walking, na trasie trzech lub sześciu kilometrów. Tegoroczny marsz z kijkami będą długo pamiętali pani Marysia Marszałek i Pan Janek Janik, którzy zostali uhonorowani nagrodami specjalnymi jako najstarsi uczestnicy          V Marszobiegu, a wszyscy biorący udział w tej imprezie otrzymali pamiątkowe medale, okolicznościowe kubki, napój i słodycze.

            Przed nami październik, miesiąc  Matki Bożej Różańcowej. Choć w naszym Domu, Różaniec jest codziennie odmawiany, przez Seniorów i pracowników, to w październiku będzie szczególnie wybrzmiewał, ubarwiony śpiewem  pieśni Maryjnych. 

 

Lucyna Michnal