AKTUALNOŚCI GMINNEGO DZIENNEGO DOMU POMOCY

 

Starsi ludzie to ci,

którzy niosą nam historię,

którzy niosą nam nauczanie i wiarę,

zostawiają nam spuściznę.

Oni jak stare wino

mają wewnętrzna siłę,

by przekazać nam szlachetne dziedzictwo.

 

                                                           Papież Franciszek

 

 

            Starsi ludzie to nasi Seniorzy, którzy codziennie spotykają się z nami. Opowiadają  historie swojego życia ale także dzielą się między sobą bieżącymi wiadomościami, wydarzeniami. Brakowało nam tych spotkań, w okresie kiedy ze względu na epidemię, musieliśmy zawiesić działalność Domu.

            Dzisiaj wszyscy jesteśmy razem. Pierwsze spotkanie było niezwykle radosne i miłe, gdy nasi Uczestnicy uśmiechnięci pojawili się w progu Domu. Gwar, śmiech, opowiadania co się wydarzyło przez święta trwały cały dzień. Chociaż przez dwa miesiące pracownicy Domu mieli codzienny kontakt telefoniczny z Uczestnikami, to jednak nie to samo co spotkanie twarzą w twarz, chociaż w maseczce.

            By szybko wrócić do pięknych chwil sprzed pandemii, już w połowie stycznia odbyły się warsztaty malarskie. Tym razem nasi Seniorzy malowali choinki, takie żywe, rosnące w lesie i świąteczne- kolorowe. Miło jest popatrzeć na Uczestników, którzy z pasją i satysfakcją, rysują oraz malują. Nikt nie wychodzi z pracowni, nikt się nie broni przed taką pracą, a wszyscy czekają na pochwałę swojego dzieła.

            Odbyło się także spotkanie z aktorami, którzy przyjechali do nas Krakowa i zawojowali naszych Seniorów swoim występem. Wspólnie śpiewane piosenki biesiadne oraz góralskie, tańce i  rozmowy, wprawiły wszystkich Uczestników w nastrój karnawałowy, który trwał do końca dnia.

 

            Zdjęcie

            Modlitwy: różaniec, kolędy i koronka, to stałe elementy każdego dnia pobytu. Osoby prowadzące to przeważnie; Pani Marysia Paluch i Pan Edward Brągiel, zaś kolędowanie rozpoczyna Pani Marysia Marszałek.

            Czas umyka nam bardzo szybko. Znów nadszedł ważny dzień dla Nestorów- Dzień Babci i Dziadka. Tego roku nie odwiedziły nas dzieci ze szkoły, ani z przedszkola, z wiadomej przyczyny. Świętowane połączono dwa wydarzenia – imieniny Pana Mieczysława i Dzień Babci oraz Dziadka. Pan Mieciu otrzymał życzenia i słodki prezent imieninowy, a wszystkie babcie i dziadkowie dostali zdjęcia wykonane podczas odwiedzin św. Mikołaja w ich domach. Zdjęcia zostały oprawione w specjalne ramki wykonane w ramach terapii zajęciowej. Tort, ciasto z jabłkami upieczone w naszej kuchni, sałatka, wędlina i inne pyszności stanowiły dodatek do wspaniałej zabawy karnawałowej.

            Nastała zima, to już drugi raz tego miesiąca. Jest  pięknie, biało, iskrzący się śnieg rozjaśnia naszą rzeczywistość. Pod nogami trochę ślisko ale przy pomocy kierowcy i pracowników wszyscy Uczestnicy spokojnie docierają do Domu.

             Ogólnopolska akcja szczepień przeciwko covidowi objęła także naszych Nestorów i już 27 stycznia pierwsze osoby zostały zaproszone do szczepień. Każdy miał wyznaczoną godzinę, więc dzielnie wszyscy zgłaszali się do Ośrodka Zdrowia, aby się zabezpieczyć przed ciężkim przebiegiem choroby wywołanej przez koronawirusa.

            Miło nam, że Pani Anna Szeląg podziękowała uczestnikom i pracownikom za opiekę, a właściwie za pobyt swego taty Jana Adalika w naszym Domu, bo jak mówiła dzięki temu, że został Uczestnikiem GDDP, jego życie w tych ostatnich latach, stało się bardziej kolorowe. Cieszył się z każdego dnia spędzonego wśród swoich znajomych, kolegów i koleżanek, chociaż codzienne przygotowanie się do wyjazdu, było dla niego wyzwaniem. Pan Janek zmarł 3 stycznia br. Niech odpoczywa w pokoju.

            Również Pani Lucyna Woźniak złożyła podziękowanie za pobyt swojej mamy Pani Balbiny Pisarczyk.

            My dziękujemy im za to, że mogliśmy ich poznać, że byli częścią naszej małej społeczności i wnieśli swoją obecnością wiele pozytywnych emocji, radości i własnych doświadczeń.

 

Lucyna Michnal