AKTUALNOŚCI GMINNEGO DZIENNEGO DOMU POMOCY

 

W książkach szukamy Boga.

W modlitwie Go odnajdujemy.

                                   św. o Pio

 

            Skończyła się kalendarzowa zima, ale zanim to nastąpiło musieliśmy przeżyć chłodne śnieżno-deszczowe dni w marcu.

            Już w pierwszy dzień marca Seniorzy uczyli się w ramach warsztatów jak przygotować sól ziołową do zupy lub mięsa i olej ziołowy do sałatek. Każdy wyszedł tego dnia z wykonanymi przez siebie zdrowymi naturalnymi produktami. Następne warsztaty, podczas których instruktorzy razem z Nestorami przygotowywali ziołowe herbatki odbyły się 4 marca. Aromatyczne, zdrowe herbatki w słoiczku zawitały do 30 domów.

            Do Dnia Kobiet panowie przygotowywali się od dłuższego czasu. Ćwiczyli swoje role i piosenki, a najważniejszy i najtrudniejszy okazał się taniec „Starszych Panów”. W Dniu Kobiet, Panie przyszły odświętnie ubrane. Zapanowała atmosfera świąteczna. Panowie w białych koszulach z muchami pod szyją przystąpili do realizacji przygotowanego wystąpienia. Piosenki i taniec, życzenia i prezenty to wszystko dla Pań. Bogato zastawiony stół był dopełnieniem świętowania.

 

zdjęcie

            Jeden dzień wytchnienia i 10 marca następne święto - Dzień Mężczyzn. Tym razem to Panie bawiły Panów. W pięknych zielonych strojach wykonały taniec, śpiewały piosenki dla Panów i złożyły życzenia obdarowując kolegów prezentami. Stół zastawiono przygotowanymi dzień wcześniej przysmakami.

 Zdjęcie

            Można by powiedzieć - co tam, takie tam... jednak trzy tygodnie codziennych ćwiczeń pamięci, ruchów, kroków tak strony Panów jak i Pań wypełniało każdą wolna chwilę podczas pobytu w Domu. Radość i rywalizacja by dobrze wypaść w oczach koleżanek i kolegów, pełna mobilizacja każdego dnia to naprawdę wielki wysiłek intelektualny i fizyczny dla Seniorów. Jak oceniła to nasza psycholog Pani Donata: „to najważniejsze ćwiczenia i rehabilitacja pamięci dla osób starszych, a jednocześnie terapia behawioralna”.

            Rozpoczęliśmy następne warsztaty dla Uczestników, tym razem z zakresu ogrodnictwa. Pani  Monika Kowalska będzie uczyła Nestorów jak zadbać o wszelkiego rodzaju rośliny począwszy od kwiatów doniczkowych, przez ogrodowe, warzywa, drzewa owocowe i ozdobne. Pierwsze spotkanie warsztatowe było bardzo dynamiczne. Szczególnie Seniorki chciały wszystkiego dowiedzieć się o pielęgnacji i nawożeniu kwiatów i warzyw na wiosnę, ale wszystko po kolei. Zajęcia będą się odbywały sukcesywnie przez wszystkie pory roku i zobaczymy jakie będą widoczne efekty w pielęgnacji kwiatów, warzyw i owoców.

            W dniu 18 marca obchodziliśmy podwójną uroczystość – 90 urodziny Pani Michalinki i imieniny Pana Edwarda. Tego dnia było uroczyście, pięknie, radośnie i smacznie.

Zdjęcie.

            Nic się samo nie zrobi. By w kościele zawitała piękna palma, a w rękach seniorów małe palemki, trzeba przez co najmniej miesiąc robić kwiatuszki z bibuły, a potem dekorować wcześniej przygotowaną osnowę palmy. Nasze Panie pod okiem Opiekunek potrafią czynić cuda i takie też są  palmy; kolorowe, radosne, niosące nadzieję.

                                                                                                                      Lucyna Michnal

 

            Z okazji najważniejszych dla nas Świąt Wielkiej Nocy, wszystkim Czytelnikom i Przyjaciołom życzymy zdrowia, radosnych chwil spędzonych z najbliższymi,

 bliskości Zmartwychwstałego Chrystusa z błogosławieństwem na każdy kolejny dzień życia.

 

Uczestnicy i Pracownicy

GDDP w Osobnicy