AKTUALNOŚCI GMMINNEGO DZIENNEGO DOMU POMOCY

 

Można dać bardzo dużo i serce zranić,

a można bardzo malutko i serce rozradować,

jakby  skrzydła komuś przypiąć do ramion.

                                                Kard. Stefan Wyszyński

 

            Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata - tak mówi przysłowie i prawdy w tym jest dużo, a zwłaszcza tego roku.  Już na początku miesiąca, w Wielkim Tygodniu, liczyliśmy na ładną pogodę i piękne, ciepłe Święta. Nie było aż tak cudownie, ale z upływem czasu mogło być lepiej. Ten kwiecień prawie zimowy ze śniegiem, deszczem, a nawet przymrozkami dał się we znaki wszystkim w całym kraju. Ale co tam, w naszym Domu jest ciepło, przytulnie wesoło i nic nam nie szkodzi brzydka pogoda.

            Przed Świętami, Uczestnicy zajmowali się tworzeniem pięknych stroików na świąteczne stoły, a po Świętach w zajęciach z arteterapii wykonywali nowe wiosenne dekoracje, by dom był ładny i radosny.

zdjęcie

            Nasze Panie po zimowym zastoju podjęły wyzwanie, by zrzucić zbędne kilogramy i usprawnić swoje ciało. Codziennie tworzyła się kolejka do gimnastyki indywidualnej, wspomagającej stawy i mięśnie. Treningi na rowerkach stacjonarnych zyskały nowy wymiar, bo dzięki ćwiczeniom na nich układ ruchu staje się sprawniejszy.

 

Zalety ćwiczeń na rowerze stacjonarnym

            Jazda na rowerze stacjonarnym nie tylko poprawia działanie układu krążenia i oddechowego, czyli kondycję inaczej zwaną wytrzymałością organizmu. To także dobry sposób na spalanie kalorii, a więc na redukcję tkanki tłuszczowej i odchudzanie.

            Niewątpliwą zaletą treningu na rowerze jest to, że w mniejszym stopniu obciąża stawy niż np. bieganie. Na stopy, kolana i biodra nie działają siły, jakie powstają przy chodzeniu i bieganiu. Nie ma wstrząsów i nie ma obciążenia wynikającego z ciężaru ciała, gdyż spoczywa on na siodełku. Z tego względu rowerek stacjonarny zaleca się osobom, które mają problemy z kolanami, stawami skokowymi oraz biodrami.

            Jazda na rowerze stacjonarnym może też wzmacniać mięśnie nóg, a dokładniej kształtować ich siłę wytrzymałościową. Służy ona do pokonywania oporu przez dłuższy czas. Tego rodzaju trening wymaga zwiększenia oporu, co sprawia, że ma się uczucie, jakby się jechało pod górę. Niemal każdy rower stacjonarny daje możliwość zwiększenia oporu.

             Nie tylko rowerek wrócił do łask, także ćwiczenia bierne najmniej obciążające stawy. Można je wykonywać na sprzęcie, w który jest wyposażony nasz Dom. Super, że możemy pomóc każdemu kto chce wrócić do sprawności.

            Zdjęcie

            Minęły Święta, a kwiecień jest ubogi w imieniny i urodziny Seniorów. Wszyscy zatęsknili za słodkościami więc Panie szybko zrobiły ciasto i wspaniały zapach pieczonych amoniaczków rozniósł się po całym domu. Słodkie, chrupiące ciasteczka były dodatkiem do codziennej kawy po śniadaniu.

            Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35), był obecny w naszym Domu. Każdego dnia po smacznym śniadaniu i po odmówieniu Różańca, Ks. Czesław czytał po jednym rozdziale Ewangelii wg św. Marka. Następnie wyjaśniał mniej zrozumiałe fragmenty. Po czym, Seniorzy przy kawie, śpiewali pieśni religijne i piosenki biesiadne.

Lucyna Michnal