2022 Wrzesień
AKTUALNOŚCI GMINNEGO DZIENNEGO DOMU POMOCY W OSOBNICY
Wdzięczność otwiera pełnie życia.
Sprawia, że to, co mamy wystarcza.
Zmienia opór w akceptację, chaos w porządek, konfuzje w klarowność.
Może zamienić posiłek w ucztę, mieszkanie w dom, obcego w przyjaciela.
Wdzięczność nadaje sens przeszłości, przynosi pokój dzisiaj i tworzy wizję jutra.
Melody Beattie
BYŁ POCZĄTEK- NADSZEDŁ KONIEC - ALE CZY NA PEWNO ...
Wakacje mają to do siebie, że zawsze trwają krótko i chociaż lipiec i sierpień mają po 31 dni, a noce liczą tylko po kilka godzin, to ten czas upływa szybciej.
Dla nas to okres szczególny, bo kończymy pewien etap funkcjonowania Domu. Wszyscy pracownicy otrzymali wypowiedzenia z pracy, Uczestnicy wiedzą, że ich umowy na korzystanie z dobrodziejstwa opieki w GDDP kończą się z dniem 31 sierpnia 2022 r. Wszyscy pytają co będzie dalej ?
Co będzie to będzie, ale najpierw o tym co było.
Zaraz początkiem lipca zakończyły się warsztaty muzyczne, co nie znaczy, że przestaliśmy śpiewać i bawić się.
Już dziesiątego lipca nasz Dom został zaproszony do udziału w XVII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Karpat w Trzcinicy. Na straganie zostały zaprezentowane wyroby z makramy i rękodzielnictwo z naszej terapii zajęciowej.
Imieniny naszych księży Czesława i Krzysztofa, a także dwóch pań Czesław były huczne i wesołe, jak to bywa u nas ze śpiewem i obficie zastawionym stołem.
W połowie miesiąca lipca i sierpnia odbyły się warsztaty artystyczno - dekoracyjne. Dzięki nim powstały piękne obrazy ptaków, bociana i dzięcioła. Zaprezentujemy je w konkursie ekologicznym, na który zaproszono nas do Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.
Odwiedziła nas także pani Sabina dietetyczka i zaserwowała pyszne lekkie ciasto, dla diabetyków, zachęcając jednocześnie do korzystania z przekazanej wiedzy o zdrowym jedzeniu.
Końcem lipca rozpoczął się kurs nordic walking, a że prawie wszyscy znali podstawy chodzenia z kijkami, to nie było Seniora, który odmówił udziału w konkursie. Pięknie radzili sobie bez własnych kul, czy chodzików na trasie konkursowej. Tak wiele radości daje świadomość, że człowiek pomimo własnych ograniczeń potrafi się zmobilizować i stanąć do walki sportowej.
Wśród Seniorów słychać było zaniepokojenie o warzywa w tym pomidory, których liście pokrywał biały nalot i pojawiały się różnego koloru plamy. Jak temu zaradzić, czym nawozić, czym opryskiwać? Odpowiedzi udzieliła pani Monika Kowalska podczas spotkania z uczestnikami. zdjęcie
Nie było nudno tego lata. Dwukrotnie Nestorzy mieli okazję uczestniczyć aktywnie w spotkaniach teatralnych w naszym Domu. Aktorzy chętnie angażują Uczestników do zabaw i wspólnego śpiewania.
Pomimo wysokich temperatur na zewnątrz i dość marnego samopoczucia, Uczestnicy chętnie wyjechali na wycieczki do Muzeum Lizaka w Jaśle i do Schronu Kwatery Hitlera w Stępinie.
W Muzeum Lizaka zapoznali się z historią produkcji lizaków i obejrzeli linię produkcyjną. Ostatnim etapem zwiedzania było uformowanie dla siebie lizaka z przygotowanej masy cukrowej i trzeba przyznać, że te lizaki wyglądały zjawiskowo.
Podczas wycieczki do Stępiny, Seniorzy zwiedzali schron Hitlera z czasów II wojny światowej, wspominali okres wojenny, bo wielu z nich było świadkami działań niemieckiego okupanta.
W tym miesiącu do grona Seniorów dołączyły Panie Krystyna Barzyk i Pani Krystyna Gierut. To był dobry czas, bo Pani Krystyna Gierut właśnie w sierpniu obchodziła swoje osiemdziesiąte urodziny. To święto zostało uczczone urodzinowym tortem i śpiewem. Życzymy Pani Krystynie jeszcze wielu lat życia w zdrowiu i radości z każdego dnia.
Sierpień jest miesiącem, w którym co roku Seniorzy przygotowują wieniec z kwiatów i kłosów zbóż, by podziękować panu Bogu za tegoroczne zbiory. A zbiory u nas były szczególne, bo na działce koło Domu została zasiana pszenica, którą trzeba było ścinać, by piękne kłosy zdobiły wieniec. Specjalnej kosy do zboża nie posiadamy, ale najbardziej sprawdził się stary poczciwy sierp, którym sprytnie się posługiwały nasze panie.
Wieniec został poświęcony w naszym kościele piętnastego sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pozostał tam do dwudziestego ósmego sierpnia, kiedy to był jednym z ponad siedemdziesięciu wieńców zaprezentowanych na Dożynkach Wojewódzkich, które odbyły się właśnie w Osobnicy.
Nasz Dom, pracownicy i Uczestnicy również brali udział w tej uroczystości. Przed domem na straganie zaprezentowaliśmy wyroby artystyczne wykonane przez Seniorów w ramach terapii zajęciowej. Muszę przyznać, że cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród gości dożynkowych. A honorowy Gość ks. Biskup Jan Wątroba, który przewodniczył mszy świętej dożynkowej odwiedził nasze stoisko i pracowników za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
W Domu gościliśmy zespół Golec Uorkiestra i Mateusza Mijala. W księdze Gości, Golce dokonali pamiątkowego wpisu. Po spotkaniu z zespołem pozostały nam piękne zdjęcia i wspomnienia.
Pod koniec miesiąca zawitał do nas Piotr Gogosz, znajomy podróżnik, który tym razem opowiadał o swojej wyprawie na Kubę.
Ostatni tydzień przebiegał w atmosferze imprezowej, bo panie: Maria Leśniak, Maria Szczerba i Maria Marszałek oraz Helena Mikołajczyk postanowiły wspólnie obchodzić imieniny.
Na koniec miesiąca, koniec projektu zorganizowaliśmy zabawę dla Seniorów, by wspominali wspólnie przeżyte chwile i cieszyli się razem z nami, że mogliśmy się poznać i spędzić ze sobą ponad cztery i pół roku.
Nadszedł wrzesień. Tylko dwa dni Dom był pusty, bez Uczestników i pracowników. Ksiądz proboszcz jak zawsze wyszedł naprzeciw potrzebom ludzi. Zapytał nas, byłych pracowników czy zgodzimy się opiekować Seniorami przez wrzesień, a może i październik w ramach wolontariatu czyli za darmo. Zgodziliśmy się wszyscy. Dom dalej tętni życiem i będzie przynajmniej do chwili rozstrzygnięcia konkursu na dalsze dofinansowanie funkcjonowania Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy.
Seniorzy: Panie Czesie Bartuś, Alicja Myśliwiec i Pan Tadeusz Ulaszek uczestniczyli w XV Konkursie Ekologicznym w Foluszu. Każde z nich brało udział w innej kategorii konkursu. Jury konkursowe najwyżej oceniło pracę przestrzenną wykonaną w terapii zajęciowej i to właśnie gniazdo w szuwarach zajęło I miejsce. Pan Tadeusz otrzymał nagrodę główną - smartwatch oraz parasolkę kawę, herbatę i smycz. Również pozostałe uczestniczki nie wróciły z gołymi rękami, bo także otrzymały upominki.
Powinnam napisać, że nadszedł czas na podsumowanie funkcjonowania GDDP w Osobnicy w okresie od 1 lutego 2018 roku do 31 sierpnia 2022 roku, ale właściwie robiłam to na łamach Gazetki Parafialnej przez te wszystkie lata. To co do tej pory przeżyliśmy minęło i pozostanie w naszej pamięci. Teraz nadszedł nowy czas, w którym wszyscy musimy się odnaleźć. W dobie niewątpliwie trudniejszych czasów, to od nas wszystkich zależy czy ten ośrodek pomocowy dla seniorów będzie funkcjonował czy nie. Musimy się mierzyć z rosnącymi cenami żywności, energii elektrycznej, gazu, paliwa. Te czynniki zdecydowanie wpłyną na koszty utrzymania Domu. To do Seniorów i ich rodzin będzie należeć decyzja czy warto dofinansować pobyt w Dziennym Domu Pomocy i spędzić aktywnie dzień w gronie znajomych, przyjaciół, pod opieką pracowników, czy też pozostać w czterech ścianach własnego domu i rozmyślać samotnie o swoich problemach. Ponad 30 Seniorów i ich rodziny mają w tym doświadczenie.
Lucyna Michnal